Boks – jak chronić zęby?

Oglądając walki bokserskie czy inne sporty walki takie jak MMA, możemy zauważyć, że głowa przyjmuje najwięcej uderzeń w każdej rundzie. Dlatego też jej ochrona jest dla każdego zawodnika sprawą priorytetową. Oprócz ochraniaczy głowy stosowane są również ochraniacze na zęby – jest to obowiązkowe wyposażenie każdego boksera czy amatora sportów walki. Jaki ochraniacz wybrać? – to pytanie zadają sobie wszyscy rozpoczynający swoją przygodę z boksem.

Rozróżniamy ochraniacze pojedyncze i podwójne. Te pierwsze chronią tylko górne zęby jednak są zdecydowanie bardziej wygodne i funkcjonalne.
Ochraniacz podwójny chroni także dolne zęby jednak jego wadą jest to, że po otwarciu ust przez zawodnika może się przesuwać i tym samym go rozpraszać – w zasadzie tego typu ochraniacz spełnia swą rolę najlepiej gdy zawodnik ma zaciśniętą szczękę. Dlatego też większość zawodników wybiera ochraniacze pojedyncze.

Ponadto spotkać możemy ochraniacze na zęby jednowarstwowe i żelowe. Ochraniacz jednowarstwowy polecany jest szczególnie do treningów. Jest wykonany z tworzywa sztucznego a jego budowa jest bardzo prosta. W tym ochraniaczu zastosowano przewiewną strefę, która ma na celu ułatwienie oddychania. Ochraniacz ten dopasowuje się do kształtu szczęki po wcześniejszym zanurzeniu w gorącej wodzie.
Ochraniacz żelowy składa się z kilku warstw (dwóch albo trzech) a jedna z nich odpowiada za tłumienie wstrząsów. Ten ochraniacz idealnie przylega do szczęki i dopasowuje się do jej kształtu. Podczas walk zawodnicy wybierają właśnie takie żelowe ochraniacze gdyż są one wygodniejsze od tych jednowarstwowych.

You may also like...