Mołdawia do poznania

Mołdawia to państwo w Europie leżące na terenach historycznej Besarabii i na lewym brzegu rzeki Dniestr, które z każdym rokiem staje się celem wyjazdu większej liczby osób, w tym Polaków. Jeżeli planując wyjazd z wybranym miejscem destynacji, pojawia się pytanie: „Mołdawia co zobaczyć”, warto zapoznać się z poniższą listą atrakcji wartych uwagi.

Nieodkryty kraj

Mołdawia to wciąż kraj, który przez Polaków nie jest dobrze poznany. Niezaznajomieni z jego historią odbierają je jako jedno z wielu państw gdzieś na południu Europy, niektórzy błędnie zakładają, że na Bałkanach – bierze się to być może stąd, iż jej językiem urzędowym jest rumuński, a Rumunia należy do krajów bałkańskich. Warto jest to zmienić, zacząć czytać więcej czy też zdecydować się na wyprawę do tego państwa, gdzie równiny przecięte są głębokimi dolinami rzecznymi i wąwozami.

Warte uwagi

Mołdawia słynie ze swoich znakomitym win – nic więc dziwnego, iż podczas podróży po tym kraju warto zajrzeć do którejś z winnic, jeżeli będzie to możliwe, jak i doświadczyć innych atrakcji na własnej skórze.

Cricova – podziemne miasto i winnica

Cricova to niewielka miejscowość nieopodal Kiszyniowa, tę samą nazwę nosi podziemne miasto win. Jest to jedna z największych winnych piwnic na świecie. Wycieczki turystyczne mają możliwość zwiedzania przechowalni, których to korytarze zostały wykute w skale i mają łączną długość ponad 120 kilometrów.

Wioska Butuceni

Położona w regionie Orhei, w dolinie rzeki Reut wioska przyciąga do siebie sielskim klimatem i cieszącymi wzrok, charakterystycznymi kolorowymi, starymi chatami, które zapraszają do siebie turystów. Z wioski można dojść do monastyru wykutego w skale.
Znajduje się tu również Butuceni ECO Resort, urządzona w sielskim stylu restauracja, która oferuje tradycyjną kuchnię mołdawską. Oferuje również kursy gotowania, przyrządzania mołdawskiego placinte i noclegi.

Monastyr Curchi

Perła XIX-wiecznej architektury besarabskiej, jeden z najsłynniejszych klasztorów prawosławnych w kraju. Poza byciem klasztorem budynek pełnił także funkcję szpitala psychiatrycznego i zakładu odwykowego (1958-2002), od 2002 roku przywrócono mu jednak znaczenie religijne, powrócono do wcześniejszej funkcji. Obecnie przechodzi renowację.

You may also like...