Gniecione ziarno kukurydzy w żywieniu zwierząt

Kukurydza jest wartościową i uniwersalną paszą wykorzystywaną w żywieniu wielu gatunków zwierząt. W żywieniu bydła często obserwuje się deficyty energii, warto więc w takim wypadku rozważyć wprowadzenie do ich dawki pokarmowej dodatkowej porcji ziarna z kukurydzy. Może być ono podawane w formie suchej lub kiszonej. Gniecione czy też śrutowane ziarno kukurydzy będzie bardzo wartościową pod względem zawartości energii paszą dla wysokowydajnych krów mlecznych. Częstym jednak problemem jest dość kosztowne dosuszenie takiego ziarna, dlatego właśnie coraz częściej hodowcy decydują się na skarmianie go w postaci kiszonej.

Gniecione ziarno kukurydzy w żywieniu bydła

Ziarno kukurydzy w przypadku żywienia bydła powinno być rozdrobione, aby w pełni wykorzystać wartość pokarmową ziarna kukurydzy, ułatwia to z kolei dostęp do zawartej w nim skrobi. Niedostateczne rozdrobnienie, zwłaszcza przy szybkim metabolizmie krów może skutkować dużą ilością niestrawionego ziarna w kale. Rozdrobnione ziarno kukurydzy możne być podawane w dwóch formach: suchej oraz zakiszonej.

Kukurydza zawiera niezbyt dużo białka, jednak zaletą jej podawania jest niska rozkładalność tego białka w żwaczu oraz duża dostępność w jelicie cienkim.

Skrobia, która pochodzi z kiszonego ziarna, ulega szybszemu rozkładowi w żwaczu w porównaniu z ziarnem suszonym. Kiszone ziarno może być podawane krowom zarówno w laktacji, jak również opasom, a szczególnie w końcowym etapie opasu, kiedy krowy wymagają zwiększonej koncentracji energii w dawce pokarmowej.

Suszone ziarno kukurydzy zawiera nawet 3 razy więcej skrobi rozkładanej w jelicie w porównaniu przykładowo z ziarnem jęczmienia. Z tego względu suche, rozdrobnione ziarno kukurydzy to cenna pasza dla krów w szczycie laktacji. Skrobia, która jest w nim zawarta trawiona jest w większości w jelicie cienkim bezpośrednio do glukozy, pomaga to uniknąć chorób metabolicznych oraz ujemnego bilansu energetycznego.

Ziarno kukurydzy w żywieniu drobiu

Kukurydza to drugi najważniejszy komponent paszowy – tuż po pszenicy – w żywieniu drobiu. Zboża mogą stanowić w dawce od 40 nawet do 80% podawanych tym zwierzętom pasz. Kury charakteryzują się bardzo szybką przemianą materii, jak również intensywnym wzrostem oraz szybkim dojrzewaniem płciowym, z tego powodu pełnoporcjowe mieszanki paszowe powinny być odpowiednio zbilansowane pod względem energii oraz białka, włókna, jak również składników mineralnych i witamin. Bilans taki wymaga jednak wzięcia pod uwagę gatunku, masy ciała, wieku, jak również intensywności produkcji, stanu fizjologicznego i płci zwierząt, a także temperatury otoczenia oraz systemu utrzymania.

 

Również odpowiednie żywienie kur niosek jest niezwykle istotne. Błędy żywieniowe w tym zakresie wpływają niekorzystnie na nieśność oraz cechy jakościowe jaj. Kury nioski potrzebują przede wszystkim pasz energetycznych zawierających niewielką ilość włókna –  kukurydza spełnia obydwa te wymagania. Potrzeby energetyczne kur niosek są większe niż u przeciętnych kur, cechuje je również szybsza przemiana materii, jak również większa nieśność i ruchliwość. Ziarno kukurydzy kurom dorosłym można podawać w całości lub w kolbach, lepiej przyswajalne jest jednak w postaci rozdrobnionej.

 

You may also like...