Bezcenny diament w królewskiej koronie

Diamenty to jedna z najcenniejszych substancji na świecie. Jest to o tyle ironiczne, że w budowie chemicznej to węgiel. Jednak przez wzgląd na warunki środowiska zmienił się w krystaliczną formę wartą miliony. Choć czasami jest niemożliwe, aby wycenić taki diament.

Najdroższy diament na świecie

Obecnie za najdroższy diament na świecie uznaje się Koh-i-Noora, czyli jeden z największych i najsłynniejszych diamentów na świecie. Swoją imponującą wagą 105 karatów – czyli 21,6 gramów – zdobi obecnie królewską koronę Elżbiety Królowej-Matki, rodzicielki obecnej monarchini Elżbiety II. Znajduje się w Tower, w Londynie.

Jak Koh-i-Noor stał się klejnotem koronnym Wielkiej Brytanii?

Nie za wiele wiadomo na temat Koh-i-Noora, zwłaszcza jeśli chodzi o jego odnalezienie. Wiadomo, że został odnaleziony gdzieś na terenie Indii, gdyż aż do 180 jego historia związana jest z tym regionem.

Pierwsza potwierdzona wzmianka na jego temat to kronika radży Malwy z 1304 roku. Radża opisuje piękny i duży diament, który znajduje się w jego posiadaniu. Jest to właśnie Koh-i-Noor.

NA 200 lat znika z zapisków historycznych, by w 1526 pojawić się w skarbcu Babura. Jest to założyciel dynastii i państwa Wielkich Mogołów, na terenie północnych Indii. Następnie klejnot trafia w ręce wielu możnowładców indyjskich – radżów i książąt.

Na początku XVIII wieku staje się łupem wojennym szacha Nadira, który podbił miasto Delhi. Nie cieszy się jednak długo z diamentu, gdyż kilka lat później zostaje wraz z synem zamordowany przez Afgańczyków. W 1747 przejmują oni klejnot.

Jednak w 1813 Koh-i-Noor staje się częścią skarbu władcy Lahaur. Pozostaje tam aż do powstania sipajów w 1850 roku. Kiedy powstanie upadło, Kompania Wschodnioindyjska konfiskuje wszystkie klejnoty koronne Indii. Wśród nich znajduje się niezwykły diament.

Koh-i-Noor staje się podarkiem dla królowej Wiktorii z okazji 250 rocznicy powstania Kompani Wschodnioindyjskiej. Staje się częścią skarbu Wielkiej Brytanii. Jednak jako klejnot w koronie jest od 1911 roku. Staje się częścią korony królowej Marii, babki królowej Elżbiety II. Od 1937 roku zdobi koronę matki obecnej monarchini.

 

You may also like...