Jak zareagować podczas ataku paniki?

Atak paniki nastąpić może wszędzie. Może się zdarzyć, że zetkniemy się z osobą, która właśnie go doświadcza. Jak jej pomóc?

Poczucie bezpieczeństwa

Jeśli wiemy, że dana osoba cierpi na jakieś zaburzenia lub fobie, nie powinniśmy wystawiać jej na czynniki powodujące strach. Często zamiast oczekiwanego przełamania obaw dochodzi do ataku paniki. Osoby odczuwającej lęk przed lataniem samolotem nie powinniśmy siłą wprowadzać na pokład, a osobie cierpiącej na arachnofobię lepiej nie pokazywać pająków.
Osobę doświadczającą ataku paniki należy przede wszystkim uświadomić, że jest bezpieczna oraz może łatwo przejąć kontrolę nad sytuacją. Obserwator nie ma niestety bezpośredniego wpływu na wydarzenia i zwykle nie może udzielić innego rodzaju pomocy.

Co, jeśli to my doświadczamy ataku?

Przede wszystkim powinniśmy zaszyć się w bezpiecznym miejscu i oddychać głęboko. Warto spróbować uświadomić sobie, że to, co czujemy, jest atakiem paniki, który niedługo minie.
Po wszystkim warto zastanowić się, co i dlaczego wywołało u nas tak drastyczną reakcję. Powinniśmy w przyszłości ograniczyć kontakt z tym czynnikiem oraz zasięgnąć pomocy specjalisty.

 

You may also like...