Kobra z Egiptu

Egipt to kraj, który od zawsze przyciąga turystów. Bo istnieje “od zawsze” – to jednak z kolebek świata. I choć wydaje się, że już wszystko o nim wiemy – tak naprawdę wciąż wiele nie wiemy, zarówno o jego historii, ludziach jak i przyrodzie. Bardzo wiele można jednak odczytać z papirusów czy wizerunków na ścianach piramid. A na pewno na ich podstawie można się czegoś domyślić./

 

Dla tych, który byli w Egipcie ale tez dla tych, który nigdy tam nie byli i może nigdy nie będą, lecz jednak mieli do czynienia za zdjęciami, książkami, wizerunkami Egiptu w innych formach – oczywistym jest, że niezwykle ważnym elementem tej kultury jest… Wąż. A dokładnie kobra egipska. Wąż z rodziny zdradnicowatych.. nie jest to największy czy najdłuższy gatunek węża, bo “tylko” około dwumetrowy – lecz zarazem bardzo niebezpieczny, charakterystyczny i piękny. Z rodzajem niezwykłego “płaszcza” które wąż ten demonstruje tuż przed atakiem – sygnalizując swoje zamiary – oraz w okresie godowym.
To wąż, który w Egipcie często bywał personalizowany, utożsamiany z boskimi mocami czy też sam nazywany Bogiem. Był też symbolem władzy Faraonów.