Kolor dziąseł a problemy psa ze zdrowiem

Każdy pies ma dziąsła otaczające zęby, a błony śluzowe dają nam wgląd w zdrowie naszych zwierząt. Działa głównie jako bariera ochronna, dziąsła mają bogaty dopływ krwi, co nadaje im charakterystyczny różowy kolor. Kiedy ten kolor i inne normalne atrybuty gumy się zmieniają, takie jak wilgotność i temperatura, może to oznaczać, że coś jest nie tak i pies powinien zostać zbadany przez weterynarza.

Jak wyglądają normalne dziąsła dla psów?

Normalne gumy powinny mieć różowy kolor gumy balonowej. Po naciśnięciu palcem wskazującym dziąsła powinny rozjaśnić się do koloru białego lub jasnoróżowego, a następnie szybko (w ciągu dwóch sekund) powrócić do normalnego różowego koloru po zdjęciu palca z dziąseł. Czas potrzebny na powrót dziąseł do normalnego różowego koloru po ich naciśnięciu nazywa się czasem uzupełniania włośniczek lub CRT. Dziąsła powinny być również śliskie lub mokre i gładkie, jeśli przesuniesz po nich palcem. Nie powinny być lepkie ani suche.

Problemy z dziąsłami u psów

-Niebieskie dziąsła: jeśli niewystarczające ilości tlenu krążą w dopływie krwi twojego psa, jego dziąsła mogą zmienić kolor na niebieski lub fioletowy. Ten kolor dziąseł jest medycznie określany jako sinica. Sinica może być spowodowana różnorodnymi problemami. Zapalenie płuc, zastoinowa niewydolność serca, płucna choroba zakrzepowo-zatorowa i inne problemy z oddychaniem mogą powodować to zabarwienie niebieskiej dziąseł, jeśli stan jest ciężki, z powodu zmniejszenia natlenionej krwi.
-Jasnoróżowe lub białe dziąsła: jeśli u psa występuje brak krwi lub hemoglobiny, dziąsła mogą być jasnoróżowe, a nawet białe. Najczęściej jest to objaw niedokrwistości lub ostrej utraty krwi. Wiele podstawowych chorób może powodować anemię, a uraz może prowadzić do ciężkiej, ostrej utraty krwi. Ponieważ ciało nie ma wystarczającej ilości krwi do krążenia, normalny różowy kolor zanika. Warunki, które powodują niedokrwistość są bardzo poważne.

Więcej porad : https://petportal.pl/porady/

You may also like...