Jak powstawały płyty winylowe?
Płyty winylowe to rodzaj płyt gramofonowych, których popularność wraca, dlatego przeżywają one drugą młodość. Przyjęło się, że nazwą płyty winylowe określa się szeroką grupę płyt gramofonowych, w tym również tych wykonywanych z ebonitu oraz szelaku. Najpopularniejszym materiałem do produkcji takich płyt jest winyl i stąd też potoczna nazwa dla całej grupy. Swoją popularność te nośniki pamięci zaczęły zyskiwać od końca XIX wieku, kiedy wprowadzono nowoczesne zapisy muzyki. Kilkadziesiąt lat temu płyty zaczęły być wypierane przez cyfrowe nośniki muzyki, ale fani stylu retro znów do nich powracają.
Powstawanie płyt winylowych rozpoczyna się na etapie przygotowania płyty transkrypcyjnej, która nazywana jest też płytą studyjną. Bardzo często w roli tej znajdziemy aluminiowe krążki, których średnica wynosi około 14 cali, jest zatem większa niż płyta winylowa. Tak przygotowany półprodukt pokrywany jest materiałem, który jest miękki. Dzięki temu specjalna nacinarka żłobi rowki za pomocą ramienia z szafirową lub diamentową igłą na końcu. Każde drganie igły jest efektem przetwarzania dźwięku na zapis na płycie. Jak widzimy jest to działanie zupełnie odwrotne do tego, w jaki sposób później płyta jest odtwarzana.
Co dalej dzieje się z płytą?
Po przygotowaniu płyty studyjnej, może nastąpić końcowe tłoczenie winyli, czyli powielanie ścieżki dźwiękowej z płyty studyjnej na poszczególne egzemplarze krążków winylowych. W ten sposób, w dużym skrócie powstają płyty do gramofonów, które możemy kupić w sklepie lub w komisach, jeżeli mówimy o płytach z przed lat. Grono audiofilów, którzy kolekcjonują płyty winylowe stare się powiększa, a trzeba przyznać, że wyjątkowy dźwięk płynący z tych płyt ma w sobie to coś. Posiadanie gramofonu oraz kolekcji ulubionych płyt w domowym zaciszu to sposób na unikalną rozrywkę, którą docenią również nasi goście.
same gramofony i płyty winylowe to hołd oddany poprzednim pokoleniom. Obecnie na rynku możemy znaleźć zarówno stare egzemplarze oraz nowoczesne płyty i sprzęt odtwarzający muzykę, który powstaje w obecnych czasach. Nowoczesne gramofony to nie tylko praktyczne sprzęty, ale również wyjątkowe dekoracje do przestrzeni domowych, na przykład do domowego salonu lub sypialni. Jeżeli zastanawiacie się, czy warto to sprawdzić, to zdecydowanie utwierdzimy Was w tym, że tak.
Najnowsze komentarze